• Книга – символ Всесвіту, знань, мудрості, Бога істини.
• У Стародавньому Китаї книжка вважалася однією із восьми святих речей, силою, здатною захистити від злих духів.
• У християнстві книги – це апостоли, які несуть світло знань. Тому й Ісус Христос часто зображувався саме із книгою в руках..
• Книгами книг у світовій культурі вважаються Біблія, Коран, Тора, Кабала.
• У літературі книга символізує джерело знань, мудрості.
Наші предки дуже любили і цінували книги. Про це ми можемо довідатися із літопису «Повість врем’яних літ» (ХІІ ст.).
«Любив Ярослав книги, читав їх часто і вдень, і вночі, і зібрав скорописців багато, і перекладали вони з грецького на слов’янське письмо. Написали книг вони велику силу, ними повчаються віруючі люди і тішаться плодами глибокої мудрості. Начебто один хтось зорав землю, а другий посіяв, а інші жнуть і споживають багату поживу, - так і тут: батько всього цього Володимир, він землю зорав і розпушив її, тобто просвітив християнство. А син його Ярослав засіяв книжними словами, а ми тепер пожинаємо, приємлемо серцем книжну науку.
Велика бо користь від навчання книжного. Книги – мов ріки, які наповнюють собою увесь світ: це джерело мудрості, в книгах – бездонна глибина; ми ними втішаємося в печалі, вони – узда для тіла і душі. В книгах – світило мудрості, а про мудрість сказано: люблячих мене – люблю, а хто дошукується мене, знайде благодать. І якщо старанно пошукати в книгах мудрості, то знайдеш велику втіху і користь для своєї душі. Бо той, хто часто читає книги, той веде бесіду з Богом і наймудрішими мужами. Ярослав же, ми вже сказали, любив книги, багато їх написав і поклав їх у церкві Святої Софії, яку сам збудував».
А чи знаєте ви, що:
• Перша в Україні бібліотека була заснована великим київським князем Ярославом Мудрим у 1037 році в Київському Софійському соборі. В ній зберігалося понад 850 томів різних рукописних творів.
• Одна із найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд – 40 млн. книг.
• Найбільша бібліотека України – Центральна наукова бібліотека ім. Вернацького. Заснована вона у 1714 році.
• Найбільша книга в світі – англійський словник, що містить 8600 сторінок.
• Найдавніша наша писемна пам’ятка – «Ізборник Святослава», укладений у 1073-1076 роках для київського князя Святослава Ярославовича. Поряд із творами церковно-релігійного характеру він містить твори, в яких роз’яснюються норми поведінки людини за різних побутових обставин.
• Книжку «Пересопницьке Євангеліє» справедливо називають вершиною українського книжкового мистецтва середини ХVІ століття. Вперше в історії східнослов’янського книгописання традиційні церковні тексти перекладено тогочасною українською літературно-писемною мовою.
• Перші книги з’явилися у Греції. Так в Афінах уже в V столітті нової ери був квартал, який займали каліграфи й книгарі. Ксеновонт писав, що із Греції книги вивозилися на продаж навіть за кордон. Збереглася достеменна інформація про першого римського книгаря Публія Клодія Пульхерія.
Деякі розумні думки про книгу
"Люди перестають мислити, коли перестають читати" (Д.Дідро).
"Книги - діти розуму" (Джонатан Свіфт).
"Книжки - кораблі думки, що мандрують хвилями часу" (Френсіс Бекон).
"Завдання книг - полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його" (Я.Корчак).
"Без пристрасті до книжки людині недоступні культура сучасного світу, інтелектуальне і емоційне вдосконалення" (В.Сухомлинський).